IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ремонти, детски градини и по-чист въздух - на фокус в бюджета на София за 2021 г.

Бюджетът на столицата за тази година ще е 1,884 млрд. лв.

15:45 | 15.01.21 г. 3
<p>
	<em>Кметът на София Йорданка Фандъкова.&nbsp;Снимка: Боби Тошев, БГНЕС</em></p>

Кметът на София Йорданка Фандъкова. Снимка: Боби Тошев, БГНЕС

Най-голямата реконструкция в София, която ще започне тази година, е на трамвайното трасе по бул. „Цар Борис III“ от Съдебната палата до „Княжево“. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова при представянето на бюджета на София за 2021 г. Инвестицията е на стойност 31,6 млн. лв., а в рамките на проекта ще бъде изграден и нов линеен парк на площад „Македония“. Очаква се ремонтните работи да започнат през март, като те ще се извършват на етапи и ще бъдат пуснати автобуси, които да заместват трамвая.

Бюджетът на София през 2021 г. ще е на стойност 1,884 млрд. лв. „Това е реалистичен бюджет с три стратегически цели – изграждане на ключова инфраструктура, строителство на детски градини и инвестиции в по-чист въздух и по-чист град“, каза Фандъкова, която представи финансовата рамка на столицата за тази година заедно със заместник-кмета по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.

Средствата за текущи дейности, включително и държавно делегираните, са в размер на 1,375 млрд. лв. Сериозен ръст има на държавно делегираните дейности, които са за увеличаване на заплатите на учителите, социални дейности и здравеопазване.

„Предлагаме капиталова програма в размер на 509 млн. лв., като над половината от тях, 296,3 млн. лв., са безвъзмездните средства, които сме привлекли от европейски програми", каза Фандъкова.

По думите й бюджетът на София през 2021 г. е фокусиран върху краткосрочното постигане на три стратегически цели. Първата, за която се предлага и най-голям обем от инвестиции, е изграждането на стратегическата инфраструктура на София. Фандъкова уточни, че това ще се прави без намаляване, а напротив с увеличаване спрямо 2020 г. на средствата за ремонти в кварталите.

140 млн. лв. са предвидени за изграждане на транспортна инфраструктура и реконструкция на трамваен релсов път. Ще продължи работата по изграждането на булевардите „Тодор Каблешков“, „Филип Кутев“, Източната тангента, разширението на „Ломско шосе“, ул. „Опълченска“, които са част от вътрешните градски рингове.

„С тях София на практика ще има нова транспортна схема и с над 1/3 разтоварен трафик през центъра. Моята лична цел е да изградим тези обекти през следващите няколко години. Вчера беше одобрен и инвестиционен заем за изграждане на стратегическата инфраструктура“, каза Фандъкова.

Тази година ще бъдат ремонтирани бул. „Първа българска армия“, ул. „Кукуш“, тунелът към „Люлин“ на бул. „Царица Йоана“ заедно с трамвайния път, тунелът при НДК и бул. „Скобелев“, ул. „Николай Коперник“ и „Чепинско шосе“.

50 млн. лв. ще бъдат заделени за ремонти в кварталите и пътна безопасност. От тях 10 млн. лв. ще бъдат предоставени директно на районните кметове за изпълнение на техните програми – ремонт на тротоари, оформяне на паркинги и квартални улици.

Ще стартира и изпълнението на първата част от проекта за изграждане на канализация с европейски средства по програма „Околна среда“. Те са за пречиствателната станция „Кубратово“ и изграждане на ВиК мрежа в районите „Витоша“, „Връбница“, „Лозенец“, „Овча купел“, „Сердика“ и Банкя.

Предвидени са 30,1 млн. лв., като 10 млн. лв. от тях са осигурени от държавата за изграждане на връзката между водопроводите на язовир „Искър“ и язовир „Бели Искър“. Преведени са и средства от държавата за начало на проучвателни дейности за свързване на язовир „Огняново“ с водопроводната мрежа на София.

Втората стратегическа цел, която трябва да бъде постигната в кратък срок, е осигуряване на места в детските градини на всички деца на възраст от три до шест години. В бюджета за 2021 г. са предвидени 65,7 млн. лв. за изграждане, разширение и основни ремонти на детски градини, детски ясли и училища, каза Фандъкова.

Заложени са 45 обекта за нови сгради и разширения на детски градини и ясли. Очаква се, когато всички бъдат завършени през 2022 г., да се открият 185 нови групи в 23 района на София. 1,6 млн. лв. са предвидени за проектиране на още 16 нови сгради за детски градини, които ще бъдат включени в строителната програма догодина.

Над 6 млн. лв. ще бъдат инвестирани в изграждането на нови училищни корпуси и основни ремонти в седем училища. В две от тях ще се правят и физкултурни салони – в Девета Френска езикова гимназия и 100-но училище в „Сердика“. Предвидени са средства и за проектиране на две нови училища в район „Студентски“ и в „Манастирски ливади Запад“. 1,5 млн. лв. ще отидат за изграждане на модерни училищни тоалетни по програмата „София избира“.

Третият стратегически приоритет в бюджета на столицата на 2021 г. е подобряването на качеството на въздуха и на чистотата в града. Общият размер на капиталовите инвестиции, които директно се отразяват на качеството на въздуха, е около 200 млн. лв. Тук влизат проектите за подмяна на старите печки за отопление на домакинствата, инвестиции в метрото, електротранспорт, станция и системи за въздуха, увеличаване на средствата за миене и обновяване на парковете, каза Фандъкова.

Малко над 12 млн. лв. се предвиждат за подмяна на печките на дърва и въглища с климатици, радиатори за газ, топлофициране и пелетни печки. С 24% ще бъдат увеличени улиците, които ще се мият тази година. Над 1 млн. лв. се заделят за програмата за премахване на кални точки в кварталите.

„Инвестициите в метрото и в нов електротранспорт са директни инвестиции в по-чист въздух. Осигуряваме 172,5 млн. лв. за довършване на първите участъци от третата линия на метрото, нови метровлакове и основен ремонт на стари, доставката на нови 25 трамвая, 82 електробуса и 30 тролея. Средствата ще бъдат осигурени по оперативна програма „Околна среда“. Една от личните ми каузи през 2021 г. е да гарантирам финансиране за разширенията на метрото към „Подуяне“ и през „Слатина“, каза Фандъкова.

4,6 млн. лв. ще се инвестират за изграждане на връзка на район „Люлин“ със Западен парк, довършване на Северен парк и възстановяване на нови зони от Борисовата градина. 11,8 млн. лв. се предвиждат за рекултивация на стари депа и подготовка за изграждане на завод за преработка на едрогабаритни отпадъци.

„Преди няколко дни беше обявена процедурата за избор на изпълнител на третата фаза от инсталацията за битови отпадъци на София. Проектът за изграждане на инсталация за производство на енергия от РДФ (твърдо гориво, получено от отпадъци – бел. ред.), която да се използва за отопление. Това е ключов проект за завършване на интегрираната система за преработка на отпадъци в София и заложените за него средства в бюджета за тази година са 61 млн. лв.“, съобщи Фандъкова.

Тя допълни, че важен акцент в бюджета тази година е увеличаването на инвестициите за улично осветление, като общият размер на средствата е над 6,2 млн. лв. По думите на Фандъкова с изграждането на ново енергоспестяващо улично осветление през последните седем години са спестени 5 млн. лв. от разходите за електричество и поддръжка.

Последна актуализация: 13:06 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
Един Българин
преди 3 години
Приоритет ни е чистият въздух, но далаверата си е ДАЛАВЕРА. Как "Проектът за изграждане на инсталация за производство на енергия от РДФ" ще спомогне за чистият въздух, като горим найлони и гуми на 2км от пл. св. Неделя?Тази година ще бъдат ремонтирани бул. Първа българска армия, ул. Кукуш - ХАХАХАХА ето това е от повече от 20 години!!!!! На Кукуш работих 16 години , а живея до Първа Българска армия - СРАМ, СРАМ, СРАМ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 3 години
само да питам... ремонт на ремонтите ли пак?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
vzhekoff
преди 3 години
Тези фокуси ги гледаме в цирка вече 15 години, а места в детските градини все няма. Раждаемостта междувременно спадна с 30%. Дрън-дрън е всичкото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още